Ankara Hakkında


ANKARA

Şehrin yerleşik düzeni çok eskilere uzanmaktadır lakin tüm arkeolojik bulgulara rağmen şehrin ne zaman ve kim tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Ankara ve çevresinin Hititler tarafından ele geçirildiği ve bölgede ilk kez yerleşik düzene geçtikleri düşünülmektedir. Kent, yaklaşık olarak 10 bin yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. Bu süreç içinde pek çok medeniyet bu topraklarda yaşamıştır. Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar, Persler, galatlar, Romalılar, Bizanslar, Selçuklular ve Osmanlılar bu topraklarda yaşamıştır.

Ankara, 1918-23 yılları arasında Kurtuluş Savaşı'nın merkezi durumunda olup. 13 Ekim 1923 yılında başkent olarak ilan edilmiştir. Kurtuluş savaşının sembolü, ulusal harekâtında merkezi konumunda olmuştur.

 6 milyona yaklaşan nüfusu ile 2. Büyük şehri olan Ankara, siyaset ve politikanın da ana damarlarının olduğu merkezdir. 25 ilçe ve 1425 mahallesi bulunan başkentimiz ülkenin yüz ölçümü olarak üçüncü ilidir.

 Ankara, sadece idari fonksiyonlarıyla değil ekonomik alanda da ön planda olan bir kentimizdir. Şehrin sanayi ve ticaret kolları gerçekten çok gelişmiştir. Ayrıca, merkez dışındaki ilçelerinde tarımsal üretim oranı hala çok yüksektir. Cumhuriyetin ilk yıllarında hızlı bir şekil de tarım ile hayvancılığa uğraşan başkentin halen topraklarının yarısına yakını tarımla geçimini sağlamaktadır.

Bunların yanı sıra Ankara bir eğitim merkezidir. En fazla üniversite başkenttedir. Eğitim alanında öncü bir kenttir. Ekonominin lokomotif kısmı sanayi ve ticarettir. Hem kamu sektörü hem de özel sektörün çokça yatırımları sayesinde Ankara yüksek oranda göç almaktadır. Nüfusun yüzde 70 ‘e yakını hizmet sektöründe; memuriyet, haberleşme, ulaşım, ticaret vs… Yüzde 25’e yakını ise sanayide çalışmaktadır. Çok çok az bir kısımda tarım sektöründe çalışmaktadır. Sanayi özellikle tekstil, inşaat ve gıda sektöründe çerçevesinde ağırlık göstermektedir. Ayrıca eğitimli nüfus oranı en yüksek şehir Ankara ‘dır.

 Ankara tarihi yapısı ve coğrafi konumu dışında da Türkiye’nin ulaşım merkezi olduğu için ve de Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar, Meclis ve tabi ki Anıtkabir olduğu için her gün binlere kişiyi ağırlamaktadır.

 Ankara ’nın sembolü olan pek çok şey var. Bunları inceleyecek olursak;

 • Ankara Keçisi: Tiftik bütün Dünyaya Ankara’dan yayılır. Tüm Dünya tiftiği ‘’mohair’’ adıyla bilir.
 • Ankara Kedisi: Avrupa’da yaşayan ilk uzun tüylü kedi türüdür. Saf ve doğal bir kedi türüdür. Türkiye’nin ulusal hazinelerinden biridir.
 • Ankara Tavşanı: sayıları sadece bin kadardır. Tüyleri koyun yününden 8 kat daha sıcak tutmaktadır.
 • Ankara Çiğdemi: Mor, eflatun, beyaz ve sarı renkli olan türleri vardır. Şubat-nisan arasında çiçek açmaya başlarlar.
 • Ayaş Evleri: Ayaş evleri mimari özelliklerin bakımından geleneksel Türk evlerinin tipik özelliklerini taşımaktadır.
 • Beypazarı Evleri: Yaklaşık 100 yıllık geçmişi olan evler, hem Osmanlı hem de geleneksel Türk evlerinin karakteristik özelliklerini taşır.
 • Güdül Evleri: Restorasyonu tamamlanan Güdül evleri tipik geleneksel Türk mimarisi özellikleri taşımaktadır

.

Ankara Gezilecek Yerler

 Ankara Gezilecek Yerler çok geniş bir liste oluşturmaktadır. En görülmesi gereken yerleri inceleyelim:

 • Anıtkabir: Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bulunduğu anıt mezardır. Ankara’da en yoğun ilgiyi gören yerdir. Türk halkı için büyük manevi değere sahip olan Anıtkabir yılın her döneminde ziyaret edilebilmektedir.
 • Kızılay Meydanı: Ankara’nın en çok ziyaret edilen bölgesidir. Çok sayıda kafe, mağaza, restoran ve büro bulunmaktadır.
 • Atakule: Ankara’nın en bilindik sembol mekânlarındandır. Alt kısmı alışveriş merkezi olarak çalıştırılmakta en üst kısmı döner restoran olarak çalıştırılmaktadır.
 • Ulus Gençlik Parkı: Devasa bir park durumundadır. Restoran, oyun alanları, kafeler bulunmaktadır. Ankara halkı tarafından en çok ziyaret edilen mekânlardandır.
 • Kurtuluş Savaşı Müzesi: Cumhuriyetin kuruluş esnasında kararların alındığı meclis binası müzeye çevrilmiş ve zamanının eşyaları sergilenmektedir. Mutlaka görmeniz gereken yerlerin içinde olmalıdır.
 • Kocatepe Camii: Ankara’nın pek çok noktasından gözükmekte olan Ankara’nın simgesi durumda bir yapıdır.
 • Ankara Kalesi: Hititler döneminde yapılan kale halen günümüzde muhteşem manzarasıyla çok fazla ziyaretçi almaktadır.
 • Harikalar Diyarı Parkı: Avrupa’nın en büyük kentsel parklarından biridir. Özellikle çocukların büyük ilgisini çeken
 • Atatürk Orman Çiftliği: Mustafa Kemal Atatürk’e hediye edilmiş ondan da günümüze kalmış 52 bin dönümlük tarım arazisidir.
 • Oyuncak Müzesi: 1990 yılında Ankara Üniversitesi kapsamında, Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi olarak faaliyetine başlamıştır.


Ankara gezilecek yerler listesine bu 10 muhteşem yerin dışında ; Malıköy Tren İstasyonu Müzesi, Elmadağ Kayak Merkezi, Nallıhan Kuş Cenneti, Aqua Vega Akvaryum, Deniz Dünyası, Beypazarı Hıdırlık Tepesi, Hitit Güneş Kursu Anıtı, Beypazarı Çarşısı, Külhöyük, 7. Cadde, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ağustos Tapınağı, Roma Hamamı, Akköprü, Haymana Kaplıcaları gibi yerler de mutlaka gezilmesi gereken yerlerdir.
Ankara Yakınlarında Gezilecek Yerler

 Ankara yakınlarında gezilecek yerler saymakla bitmeyecek olup en popüler olanlarını inceleyelim;

 • Konya

  Ankara’ya yaklaşık 262 km olup özellikle Etli Ekmek, Konya Pilavı, Mevlana Böreği, Yağ somunu, Tiriti ve Sac arası gibi lezzetleri tatmak için bile gidilebilir.

 Ayrıca Türkiye’nin en güzel antik kentlerinden birini(Çatalhöyük) de gidip yerinde görebilirsiniz. Bunların dışında Mevlana Müzesi, Konya surlarında yer alan Çift Başlı Kartal, Karatay Medresesi, Yerköprü Şelalesi, Şems-i Tebrizi Türbesi ve Mevlana Türbesi görülmesi gereken yerlerin başında gelmekte.

 • Amasra

  3 bin yıllık tarihe sahip şirin sahil kasabası Amasra, görenleri kendine tekrar tekrar hayran bırakmaktadır. Unesco Dünya Miraslar Listesindeki Amasra Kalesi görmeniz gereken en önemli yerdir.
 • Safranbolu

  Osmanlı mimarisinin en şahane örneklerini yansıtan tarihi konaklarıyla ünlü olan şehir, Safranbolu evleriyle Unesco Dünya Mirasları listesindedir.
 • Kapadokya

  Sahip olduğu bu doğal aşınma yapılarıyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Dünya üzerinde en çok merak edilen yerlerdendir. Kapadokyada gezilecek yerler arasında Göreme, Uçhisar, Derinkuyu, Ürgüp, Avanos, Ihlara, Kaymaklı, Güvercinlik, Dervent ve Aşk Vadileri yer alıyor.
 • Odunpazarı

  2012 yılında Unesco Dünya Miraslar Listesine giren Odunpazarı, kent mimarisi ile Osmanlının birebir izlerini halen taşımaktadır. Renkli görüntüsüyle çok fazla turist çeken ilçe birçok turistik yere sahiptir. Bunların ise başlıcaları şunlardır; Lületaşı Müzesi, , Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Osmanlı Evi, Şelale Park Arasta ve Cumhuriyet Tarihi Müzesi , Kurşunlu Cami ve Külliyesi.


 Bunların dışında Ankara yakınlarında gezilecek yerler listesinde ;Kızılcahamam, Mudurnu, Göynük, Nallıhan, Bozcaarmut Göleti, Abant Gölü, Sapanca, Maşukiye, Küre Dağları Milli Parkı, Haymana – Gavurkale Harabeleri, Gordion Antik Kenti, Gölcük Tabiat Parkı, Karagöl Yaylası, Çubuk Gölü, Sülüklü Göl, Gölbaşı, Kartepe Kayak Merkezi, Erciyes Kayak Merkezi, Kartalkaya Kayak Merkezi, Ilgaz Dağı Kayak Merkezi, İnkumu, Kefken , Kerpe, Karasu, Akçakoca, Kuzuluk Kaplıcaları, Hattuşaş da yer almaktadır.