Yozgat Hakkında


Yozgat

Bozok yaylasında yer alan tepelerden birine kurulan Yozgat ili, İç Anadolu’da Orta Kızılırmak bölümünde yer alır. Şehir XVIII. Yüzyılda kurulmuştur fakat XV. Yüzyılda kaynaklarda köy olarak yer almaktadır. Yozgat, Cumhuriyet dönemine kadar Bozok vilayeti olarak adlandırılan alanda yer almıştır.

Bozok adı ise Oğuzların Bozok kolundan dolayı gelir ve bu şehir Osmanlı döneminde bir ayan kenti olarak da öne çıkmıştır. İlkçağdan bu yana çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Yozgat’ın M.Ö 3000’lere uzanan tarihi geçmişinden söz etmek mümkündür.

Yörede Hitit, Kimmer ve Frig egemenliğinden söz etmek mümkün olurken Galatlar ve Persler de burada hakimiyet kurmuşlardır. Roma dönemini de gören bölgede Bizans zamanına ait tesirlerin de hissedilmesi mümkündür. Bizans Doğu Roma olarak da bilinen bir medeniyetin temsilcisidir ve Bizans’ın ardından da Malazgirt Savaşı’nın akabinde Türk hakimiyetinden söz edilebilir.


Yozgat, Anadolu Selçuklu Döneminde de önem kazanırken daha sonra Dulkadiroğulları Beyliği’ne ve O‘nun da Osmanlı toprağı olmasıyla Osmanlı Devleti’ne geçmiştir. Bu bölge de çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapması ile dikkat çeken yerleşimler arasında yer alırken oldukça önemli bir şehirdir.

Bu şehir, İç Anadolu’nun önemli yerleşim yerlerinden biridir ve birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Ekonomisinin tarım ve hayvancılığa bağlı olduğu görülen bu şehrin gezilebilecek birçok yeri mevcuttur ve hepsi birbirinden güzeldir.

Gezilecek yerler listelenmek istendiğinde Yozgat Saat Kulesi, Basilica Therma, Çapanoğlu Camii, Yozgat Müzesi gibi birçok yerden söz etmek mümkündür. Bunların dışında da Kerkenes Harabeleri, Karslıoğlu Konağı ya da Karabıyık Köprüsü gibi tarihi mekanları da bulunmaktadır.

Doğal güzelliklere de sahip olan Yozgat ilinde Yozgat Çamlığı Milli Parkı, Akdağmadeni Ormanları gibi doğal alanlar da bulunur. Ziyaretçilerin bu yerleri gezmesi için birkaç günlerini şehre ayırmaları gerekirken oldukça etkileyici şehirler arasında bu il de yer alır.


Yozgat yeşilliği ve şifalı kaplıcaları ile de ünlü bir şehirdir ve ülkemizde yer alan ilk milli parklardan birine sahiptir. Bu milli park içerisinde yetişen bazı ağaçların Türkiye’de sadece bu alanda yetiştiği bilinirken bunlardan biri de Kafkas Çamıdır.

Milli Parka giriş ücret mukabilinde olurken burada yüzlerce çeşit bitki türünün olması da parkın bir diğer özelliği. Yozgat gezilebilecek birçok tarihi ve doğal alana sahip iller arasında yer alırken misafirlerini kendisine hayran bırakabilecek güzellikte bir şehirdir. Bundan dolayı da gezilecek yerler listesi yapıldığından birçok seçenekle karşılaşmak mümkün olur.Yozgat Gezilecek Yerler

Yozgat ilinde tarihi birçok mekânın olması nedeni ile Yozgat gezilecek yerler de ziyaretçilerin merak edecekleri arasında yer alır. Bölgede çeşitli doğal güzelliklerin olması nedeni ile parklar mevcuttur ve bunlar arasında yer alanlardan biri de Çamlık Milli Parkı’dır.

Yozgat Fatih Tabiat Parkı da yeşil doğası ile gelenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Akdağmadeni Ormanları şehrin en büyük yeşil alanı olarak adlandırılırken bu bölge oldukça fazla yağış alan alanlardan biri olarak dikkat çekmektedir.

Orman birçok endemik türe de ev sahipliği yaparken doğal su kaynakları açısından da oldukça zengindir. Çayıralan Ormanları da bölgede bulunan ve çok sayıda ağaca ev sahipliği yapan bir alandır. Bu ormanlık bölgede otopark ve içme suyu imkanları gibi olanaklar bulunmaktadır.


Şebekpınarı Piknik Alanı da bu bölgede bulunan yerlerden biridir ve Aydıncık ilçesinde yer almaktadır. Burada yer alan suların şifalı olduğuna inanılırken çeşitli tesisler olması sebebi ile gelenlerin piknik yapması da mümkündür. Yozgat çeşitli doğal güzelliklere ev sahipliği yapan şehirler arasında yer alırken tarihi dokusu ile de insanları etkilemektedir. Yozgat gezilecek yerler listelendiğinde birçok tarihi ve turistik yerden söz etmek mümkün olurken doğal güzellikleri ile de ziyaretçilerin bu bölgeye hayran kalması söz konusu olur. İç Anadolu’da yer alan Yozgat ili birçok medeniyete ev sahipliği yapan bölgelerden biridir ve misafirlerini çeşitli tarihi eserleri ile karşılamaktadır. Bundan dolayı da zaman zaman yerli ve yabancı turistlerin ziyaret noktaları arasında bu şehri de görmek mümkündür.


Yozgat Tarihi Yerler

İç Anadolu’da yer alan Yozgat’ın birçok gezilebilecek yere sahip olmasına bağlı olarak verilebilecek örneklerden ilki Saat Kulesi olur. Saat Kulesi merkezde bulunan bir yapıdır ve 7 kattan oluşur. Karslıoğlu Konağı da gezilebilecek yerler arasında yer alır ve burası da il merkezindedir. Yozgat tarihi yerler listesinde yer alanlardan biri de Basilica Therma adı verilen ve Anadolu’da yer alan ilk termal tedavi merkezidir.

1871 yılında yapılan Yozgat Müzesi de eski yapılar arasında yer alırken başlangıçta konak olarak kullanılan ve zaman çerisinde müzeye dönüştürülen bir binadır. Müzede alt katta arkeolojik eserlere yer verilirken üst kat etnografya müzesi gibi planlanmıştır.

Karabıyık Köprüsü Yavuz Sultan Selim döneminde Mısır Seferine giderken yaptırılmış bir köprüdür ve 1516 yılında inşa edilmiştir.

Çapanoğlu Camii de Osmanlı Dönemi eserleri arasında yer alır ve 1700’lü yılların sonlarına doğru yapılmıştır. Kerkenes Harabeleri de gezilecek yerler arasında yer alırken Yozgat’ın geçmişi hakkında da tarihsel değer taşımaktadır.

Behramşah Kalesi, Akdağmadeni ilçesinde yer alır ve çoğu ziyaretçinin bilmediği mekanlar arasındadır. Kalenin inşa tarihi tam olarak bilinmemektedir. Yozgat tarihi yerler listesine eklenebilecek farklı alanlar da mevcuttur ve bunlar arasında çeşitli parklar da yer alır.


Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Yozgat, Hititler, Frigler, Kimmerler, Lidyalıla, İskender ve Diadoglar, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Beylikler ve Osmanlı İmparatorluğu dönemini yaşayan zengin tarihi geçmişe sahip Türkiye’nin önemli illerinden biridir.

2018 YILI NÜFUSU (TÜİK)
Toplam Nüfusu     : 424.981
Yozgat Tel Kodu   : 354
Yozgat Plaka Kodu : 66