İstanbul Hakkında


İSTANBUL

İstanbul, şarkıların nakaratı, şiirlerin teması, romanlara konu olmuş, savaşların sebebi hâkimiyeti için milyonlarca can verilmiş şehir. Şehirlerin en güzeli, en naziği en görkemlisi… Dünyada eşi benzeri olmayan Asya ve Avrupa kıtaları üzerinde göz kamaştıran tarihi ve kültürel dokusuyla başka hiçbir şehre benzemeyen şehir.

Tarih boyunca 120 kayser ve imparator tarafından yönetilmiş, üç büyük medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İstanbul ’un Tarihi Yarımadası olarak malum şehir merkezinde ilk yerleşim yeri, Yunanlılar tarafınca İ.Ö. 685 senesinde kurulmuş ve buraya “Byzantion” ismi verilmiş. Tarih süresince değişik uygarlıklarca farklı isimlerle anılmış olan Tarihi Yarımada, Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise ilk olarak Dersaadet ve ondan sonra da İstanbul olarak anılmıştır.

Muhteşem güzelliği, denizi, doğal alanları ve neredeyse her alanda müzeleri, geçmişini birebir yansıtan köşkleri, sarayları, kubbeleri, gökyüzüne uzanan minareleri ve çok ama çok daha fazlasıyla yaşayan bir mirastır bu şehir. Roma Bizans ve Osmanlı imparatorluğundan kalma tarihi eserleriyle sizi çok başka boyutlara götürecek kadim şehir.

15 milyonu aşan tarihin kanıtı olan bu şehir Kocaeli Kırklareli ve Tekirdağ ile komşu olup Marmara bölgesinde yer almaktadır. Dünya üzerinde kaç şehir vardır ki coğrafi konumu, tarihi, mimarisi ile yüzyıllar boyunca medeniyetlere merkez olmuş olsun halende Dünya’nın en güzide merkezlerinden bir olmaya devam etsin. Napolyan Bonaparte’nin de dediği gibi ‘’Dünya bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu. ’’Bu söz bu güzel şehrin coğrafi ve stratejik konumunu tarihi ve kültürel durumunu açıkça belli etmektedir.

Dünyanın en eski kentlerinden biri olan bu şehir, Roma İmparatorluğu bölünme yaşamasından sonra Doğu Roma imparatorluğuna, Latin İmparatorluğuna son olarak da 1453-1922 yılları arasında da Osmanlı imparatorluğuna başkentlik yapmış bulunmaktadır.

Dünya ticaret merkezlerinden biri konumunda olan güzide şehir, hem ekonomik olarak gelişmiş olması hem de ülke sanayisindeki en büyük paya sahip olmasından dolayı sürekli göç almaktadır. Nüfusu her geçen yıl artış göstermektedir. Nüfuslara göre şehirler listesinde belediye sınırları da göz önüne alındığında Avrupa’da lider konumda, Dünya sıralamasında ise altıncı sıradadır. İlk başlarda üç tarafı Haliç, Marmara Denizi ve Boğaziçi ile çevrili olan bu muhteşem şehir zaman içinde surlarını her seferinde daha da batıya çekerek inşasını yaparak 4 kez genişletilen şehrin 39 ilçesi bulunmaktadır. Büyükşehri de hesaba katarsanız 40 ilçesi bulunan devasa şehir…

Tarihi mekânlarını ve konaklama kolaylığını düşününce Türkiye’nin en önde gelen turizm merkezlerinden biridir. Türkiye’ye giriş yapan turistlerin birçoğu İstanbul ’dan giriş yaptığından turizm merkezlerinin de geçiş noktası pozisyonundadır.


İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbulda Gezilecek Yerler Nereler?


Topkapı Sarayı 

Mimarisiyle ve büyüleyici ihtişamıyla, gezilmeden geçilmeyecek yerler kategorisinde 1 numaraya yerleşmektedir.1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır.400 yıl boyunca Osmanlı padişahları devleti idare ettikleri ve yaşamlarını sürdürdükleri tarihe tanıklık etmiş merkezleridir.

Taksim Meydanı

İstanbul 'un yaşamının attığı yer kalbi neresi diye sorsanız neredeyse herkesin söyleyeceği yerdir Taksim meydanı. Beyoğlu ilçesinin göz bebeği olan Taksim Meydanı İstanbul eğlence hayatının da merkezidir. Oteller, mağazalar ve eğlence merkezleriyle kesinlikle Türkiye’nin en ünlü caddesidir.


Galata Kulesi

Bizans İmparatorluğu döneminde Fener kulesi olarak görev yapmakta olan Galata Kulesi zaman içerisinde çok fazla bakıma uğrayarak şuanda muhteşem İstanbul manzarasıyla görülmesi gereken yerler listesine girmekte.

Kız Kulesi

Günümüzde restoran olarak görev yapmakta olan kız kulesi, adı pek çok efsaneye karışmış olan İstanbul Boğazı açıklarında küçük bir adacık üzerine kurulmuştur. Mutlaka görülecekler listesinde yer almalıdır


Yerebatan Sarnıcı

Bizans imparatoru tarafından sarayın su ihtiyacını karşılamak için kullanılan bu muhteşem sarnıç, Fatih Sultan Mehmet tarafından da epeyce süre bu görevde kullanılmıştır. Rivayet edilen ilginç efsaneler ve sütunlar arasındaki medusa heykeli yüzünden çok fazla turist çekmektedir.


Gülhane Parkı

Topkapı sarayının has bahçelerindendir. Günümüzde Türkiye’nin en büyük parklarından biridir. Çiçekler içinde muhteşem bir doğayla baş başa kalmak isteyenler için birebirdir..


Adalar

Eski dönemlerde Prens Adaları olarak bilinen Büyükada, Heybeliada, Burgazada gibi İstanbul tatilinin vazgeçilmez mekânları durumundadırlar.

Bunların dışında İstanbul ’da gezilecek yerler bakalım nereleriymiş:

Ayasofya Camii Müzesi, Sultan Ahmet Camii, Haydarpaşa Garı, Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Yıldız Sarayı, Tekfur Sarayı, Rumeli Hisarı, Anadolu Hisarı, Yedikule Hisarı, Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı, Eyüp Sultan Camii, Miniatürk ve daha pek çok yer…


İstanbula Yakın Gezilecek Yerler

İstanbula yakın gezilecek yerler arandığında genelde şehrin sıkıcılığından uzaklaşmak, hayatın gerginliğini atacak yerler aranmak istenmektedir. Trafik derdi kalabalık ve keşmekeşten kaçmak isteyen ama çok da uzaklaşmak istemeyenler İstanbul’a yakın gezilecek yerler bulmaya çalışıyorlar. Sizler için bu yerleri derledik :


  • Maşukiye, Kocaeli

İki yönüyle sizi kendine çekecek muhteşem güzellik Maşukiye .Kartepe Kayak Merkezi ve huzur içerisinde dinlenebileceğiniz Maşukiye Şelalesi .İstanbul’a 1.5 saatlik uzakta olması da bir diğer avantajı


  • Kandıra, Kocaeli

Kefken Pembe Kayalar ve ilçe merkezine çok yakın olan Sarısu büyüleyici güzellikleriyle sizi kendilerine çekecektirler. İstanbul’dan 146 km uzaklıkta olan bu güzellikle sizleri beklemekte.


  •  Sapanca, Sakarya

İstanbula yaklaşık 139 km olan Sapanca da Natür köyde Çerkez kahvaltısı yapmalı, Sapanca Gölü çevresindeki huzurlu otellerde kalmalı ve muhteşem bir tabiat yürüyüşü yapmalısınız.


  • Kıyıköy, Kırklareli

 Treking yapmak için ideal doğasıyla kafa dinlemenize kesinlikle yardımcı olacaktır Kıyıköy. İstanbul’a sadece 2 saat uzaklıkta Kırıkkale’nin Vize ilçesinde yer almaktadır.


  • İğneada, Kırklareli

 Eşsiz güzellikte olan İğne Ada 199 km İstanbul’a uzaklıktadır. Buraya gelmişken de Zindandere Şelalesine mutlaka uğramalısınız. Bir yürüyüş bile dertlerinizden arınmanıza sebep olabilir.


  • Bartın , Amasra

 Gerek plajları gerekse 3 bin yıllık tarihiyle sizleri büyüleyecek güzellikte olan Bartın İstanbul’a 457 km uzaklıktadır.


Bu yerler dışında yine İstanbula yakın gezilecek yerler arasında Bursa’ya bağlı Gölyazı ve Trilye, Karabük’e bağlı Safranbolu ,Bolu’ya bağlı Abant Gölü, Yedigöller, Mudurnu ve tabi ki Kaz Dağları ve tarihimizin vazgeçilmezi Çanakkale …